Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Your business should be empowered to stop at nothing while navigating your journey with the MSI Business & Productivity Series products. A high refresh rate display provides a better viewing experience. Also, the more images shown at the same time, the less burden will impose on your eyes. With the tool less design, assembling the stand will be a breeze. Enjoy a deeper black and more brilliant white in even the darkest and brightest scenes. With the accessory slot, you can easily store your phone in a convenient location, freeing up your hands and ensuring that your phone is always within sight and easy to access. The MSI PRO MP2412 Series supports the standard VESA-mount. You can mount the Cubi Series to its back and make the PC completely invisible from your table. Multiple input design (HDMI, D-Sub) provide the best efficiency for your learning or working from home with multiple devices. Work with dual displays and share any information or E-learning materials in the most efficient way. The MSI exclusive software Display Kit provides the most convenient tool, the proper display that allows you to read and enjoy the image at the same time & color mode to you while working or everyday.
| Model | PRO MP2412 |
| Screen Size (Diagonal) | 23.8" |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Vertical Sync Technology | Adaptive Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 1 ms MPRT / 4 ms GtG |
| Inputs | 1 x HDMI 1.4b 1 x DisplayPort 1.2 |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 75mm x 75mm |
| Dimensions | With Stand: 542mm x 182mm x 429mm |
| Weight | With Stand: 2.90 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
MSI PRO MP2412 FHD (1920x1080) Professional Monitor, 100Hz, Adaptive Sync, VA, 23.8"
- Resolution: 1920x1080
- Refresh Rate: 100Hz
- Response Time: 1ms MPRT
- Brightness: 300 nits
- Contrast Ratio: 4,000:1
- Adaptive Sync
- 2 x DisplayPort 1.2
- 1 x HDMI 1.4b
- Tilt Adjustable
- VESA Mounting: 75 x 75 mm
- 2 Year Warranty
- Product Code: PRO MP2412
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,949








