Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INCLUDES PRAGMATA
- Offer valid 14 April 2026 to 12 May 2026 or while stocks last- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once order is completed
- Redemption expires 9 June 2026
- Click here for more information
Engineered for the demands of STEM professionals, the Vector A18 HX combines cutting-edge performance with rock-solid stability. Powered by the latest AMD Ryzen 9 9955HX Processor and NVIDIA GeForce RTX 5080 Laptop GPU, it operates like a high-tech brain, seamlessly integrating and analyzing complex data quickly and precisely. Whether you're developing software, analyzing data, or running simulations, the Vector A18 HX delivers the performance and reliability engineers need to excel in every challenge. With support for up to 2 SSDs and blazing-fast transfer speeds, the Vector Series delivers extreme data performance along with unmatched gaming and multitasking capabilities. Experience peak efficiency for all your workloads. The Vector A18 HX has a new 26-Zone RGB Keyboard featuring LED-lit "WASD" keys with specially designed keycaps. Enjoy more colorful lights with virtually infinite customizable color combos and profiles, giving you an immersive gaming experience with style!
| Model | VECTOR A18 HX A9WIG-256ZA |
| Colour | Cosmos Gray |
| Processor | AMD Ryzen 9 9955HX 16 Core with SMT 2.50 GHz Base Clock,5.40 GHz Boost Clock |
| Memory | 32 GB DDR5-5600 (2 x 16 GB) 2 slots up to 96 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7 |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4x4 NVMe SSD Supports second PCIe Gen5x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 18" Resolution: 2560x1600 Refresh Rate: 240 Hz Sync Technology: None |
| Keyboard | 24-Zone RGB Gaming Keyboard |
| Audio | 2 x 2w speakers |
| Networking | Ethernet: 2.5Gbe LAN Wi-Fi: Wi-Fi 7 802.11be Bluetooth: Bluetooth 5.4 |
| Webcam | IR FHD type (30fps@1080p) |
| Card Reader | SD Express |
| I/O Ports | 2 x Thunderbolt 4 Type-C (USB 4 / DisplayPort / Power Delivery 3.1) 2 x Type A USB3.2 Gen1 1 x Type-A USB3.2 Gen2 1 x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz) 1 x 3.5mm Audio / Mic Combo Jack 1 x RJ45 LAN Jack |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 4 Cells, 99Whrs Power Supply: 400W |
| Dimensions | 404mm x 308mm x 24 - 32mm |
| Weight | 3.60 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
MSI VECTOR A18 HX A9WIG-256ZA Laptop — Ryzen 9 9955HX / 18" WQXGA 240Hz / 16GB DDR5 RAM / GeForce RTX 5080 16GB / 1TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Home / Cosmos Grey
- AMD Ryzen 9 9955HX 16-Core CPU
- 16 x Cores, 32 x Threads
- Up to 5.40GHz Boost Speed
- 16GB (2 x 8GB) DDR5-5600 RAM
- 2 DIMM Slots, Supports up to 96GB (Both Populated)
- NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7
- NVIDIA RTX Real-Time Ray Tracing
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- Supports Second NVMe PCIe Gen5 SSD
- 18" 2560x1600 240Hz IPS Display
- 26-Zone RGB Backlit Keyboard with Numpad
- 1080p IR Webcam
- 2 x Thunderbolt 4 Type-C 40Gb/s
- 1 x USB Type-A 10Gb/s, 2 x USB Type-A 5Gb/s
- 1 x HDMI 2.1, 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 2.5Gbps Ethernet, Wi-Fi 7 & Bluetooth 5.4
- Battery: 4 Cells, 99Whr
- Windows 11 Home
- Colour: Cosmos Grey
- 2 Year Warranty
- Product Code: A9WIG-256ZA
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R70,367








