Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The new M2 chip makes the 13‑inch MacBook Pro more capable than ever. The same compact design supports up to 20 hours of battery life1 and an active cooling system to sustain enhanced performance. Featuring a brilliant Retina display, a FaceTime HD camera, and studio‑quality mics, it’s our most portable pro laptop. The M2 chip begins the next generation of Apple silicon, with even more of the speed and power efficiency introduced by M1. So you can rip through workflows with a more powerful 8-core CPU. Create stunning graphics with a lightning‑fast 10‑core GPU. Work with more streams of 4K and 8K ProRes video with the high-performance media engine. And do it all at once with up to 24GB of faster unified memory. Active cooling sustains blazing‑fast performance. Thanks to its advanced thermal system and the efficiency of Apple silicon, MacBook Pro can sustain pro levels of performance, so you can run CPU‑ and GPU‑intensive tasks for hours on end. macOS and M2 work together to bring more speed and responsiveness to all your go‑to apps — including Microsoft 365 and your favorite iOS apps. Over 15,000 apps and plug‑ins are already optimized for Apple silicon. And Rosetta 2 seamlessly translates apps designed for Intel processors for use on your MacBook Pro.
| SKU | MNEH3ZE/A |
| Colour | Space Grey |
| Processor | Model: Apple M2 Performance Cores: 4 Efficiency Cores: 4 Base Clock: 2.42 GHz Boost Clock: 3.48 GHz Neural Engine Cores: 16 Cache: 20 MB |
| Memory | Installed: 8 GB Type: Unified |
| Graphics | Apple M2 10-Core |
| Storage | 256 GB SSD |
| Display | Size: 13.3" Type: IPS Resolution: 2560x1600 Brightness: 500 nits Colour Gamut: Wide Colour (P3), True Tone Technology |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard Force Touch Touchpad Touch Bar |
| Audio | Two Speaker System Wide Stereo Sound Dolby Atmos 3-mic Array |
| Networking | Wireless: Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth: 5.0 |
| Webcam | 720p FaceTime HD Camera |
| I/O Ports | 2 x Thunderbolt 4, supports USB 4, DisplayPort, charging 1 x 3.5mm Headphone Jack 1 x MagSafe 3 |
| OS | macOS 13 Ventura |
| Power | Battery: 58.2 Whr Charger: 67w |
| Dimensions | 304 x 212 x 16 mm |
| Weight | 1.40 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Apple MacBook Pro 13" M2 MNEH3ZE/A Laptop — Apple M2 3.48GHz 8 Core / 13.3" WQXGA / 8GB Unified Memory / 10 Core GPU / 256GB SSD / macOS 13 Ventura / Space Grey
- Product Code: MNEH3ZE/A
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R30,999


