Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
MacBook Pro blasts forward with the M3, M3 Pro and M3 Max chips. Built on 3‑nanometre technology and featuring an all-new GPU architecture, they’re the most advanced chips ever built for a personal computer. And each one brings more pro performance and capability. Presenting an entirely new class of GPU architecture. And the biggest breakthrough in graphics yet for Apple silicon. Dynamic Caching optimises fast on-chip memory to dramatically increase average GPU utilisation — driving a huge performance boost for the most demanding pro apps and games. Games will look more detailed than ever thanks to hardware-accelerated mesh shading. This brings greater capability and efficiency to geometry processing, enabling games to render more visually complex scenes. For the first time, MacBook Pro features hardware-accelerated ray tracing. Combined with the new graphics architecture, it enables pro apps to deliver up to two and a half times faster rendering performance and allows games to provide more realistic shadows and reflections.
| SKU | MRX33ZE/A |
| Colour | Space Black |
| Processor | Model: Apple M3 Pro Performance Cores: 5 Efficiency Cores: 6 Base Clock: 4.05 GHz Boost Clock: 4.05 GHz Neural Engine Cores: 16 Cache: 16 MB |
| Memory | Installed: 18 GB Type: Unified |
| Graphics | Apple M3 18-Core |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | Size: 14.2" Type: IPS Resolution: 3024x1964 Brightness: 600 nits (SDR), 1,000 nits sustained / 1,600 nits peak (XDR) Colour Gamut: Wide Colour (P3), True Tone Technology |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard Touch ID Ambient light sensor Force Touch trackpad for precise cursor control and pressure-sensing capabilities; enables Force clicks, accelerators, pressure-sensitive drawing and Multi-Touch gestures |
| Audio | High-fidelity six-speaker sound system with force-cancelling woofers Wide Stereo Sound Support for Spatial Audio when playing music or video with Dolby Atmos on built-in speakers Spatial Audio with dynamic head tracking when using AirPods (3rd generation), AirPods Pro and AirPods Max Studio-quality three-mic array with high signal-to-noise ratio and directional beamforming 3.5mm headphone jack with advanced support for high-impedance headphones HDMI port supports multi-channel audio output |
| Networking | Wireless: Wi-Fi 6E 802.11ax Bluetooth: 5.3 |
| Webcam | 720p FaceTime HD Camera |
| I/O Ports | 3 x Thunderbolt 4, supports USB 4, DisplayPort, charging 1 x 3.5mm Headphone Jack 1 x HDMI 1 x MagSafe 3 |
| OS | macOS |
| Power | Battery: 72.4 Whr Charger: 70w |
| Dimensions | 313 x 221 x 16 mm |
| Weight | 1.61 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Apple MacBook Pro 14" M3 MRX33ZE/A Laptop — Apple M3 Pro 4.05GHz 11 Core / 14.2" WQXGA+ / 18GB Unified Memory / 18 Core GPU / 512GB SSD / macOS / Space Black
- Apple Macbook Pro M3 14"
- Colour: Space Black
- 14.2" Liquid Retina XDR Display
- Apple M3 Pro 11-Core Processor
- 18GB Unified Memory
- 18-Core Apple M3 Pro Graphics
- 512GB SSD
- macOS
- 1 Year Warranty
- Product Code: MRX33ZE/A
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





