Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The MM311 gives you everything needed to win: adjustable 10,000 DPI optical sensor, genuine PTFE feet for unrivaled glide, and 2.4 GHz wireless for supreme versatility. All housed in a super-lightweight, revolutionary shell design that reduces the weight to 77g even with the battery. Light on weight but heavy on performance, the MM311 truly floats above the rest. Optimized for right-handers with two side buttons and lightweight design without exterior holes that compromise on aesthetics, weighs in at 77g even with a AA battery included. Fast, stable transmission with a longer connection distance. Up to 115hrs with one AA battery – it'll last dozens of sessions without having to worry about it dying in the middle of a fight. Adjustable up to 10,000 DPI for greater tracking and precision. New-and-improved feet made with PTFE material for low friction and high durability, which provides a smooth, fast glide with maximum responsiveness. New, improved software allows you to remap controls, tune your macros and more.
| Model | MM-311-KKOW1 |
| Number of Buttons | 6 |
| DPI | 400 / 800 / 1,200 / 1,600 / 3,200 / 6,400 / 10,000 |
| Sensor | PixArt 3325 |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 1000Hz / 500Hz / 250Hz / 125Hz |
| Onboard Memory | No |
| Lighting | None |
| Connectivity | Wireless 2.4GHz Up to 115 hours battery life |
| Weight | 54g (without battery) |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Cooler Master MM311 Ambidextrous Ultra Light Wireless Gaming Mouse — Black
- Product Code: MM-311-KKOW1
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R660






