Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Experience enhanced control and sensitivity with the customizable Desert Strike Kone Pure Military Gaming Mouse from ROCCAT. This wired USB mouse is equipped with a Pro-Optic (R4) optical sensor, which offers an adjustable tracking speed of up to 5000 dpi. It's also equipped with an Adjustable Distance Control Unit (ADCU) for manually configurable lift control. The Kone Pure's 130 ips rating means its sensor won't lose the ability to track your movements at fast speeds. Onboard Easy-Shift[+] technology lets you to assign a secondary function to any of the Kone Pure's 7 buttons for a myriad of command possibilities.
| Model | ROC-16-227 |
| Number of Buttons | 7 |
| DPI | 5,000 |
| Sensor | Pro-Optic Optical Sensor R4 |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 1000Hz |
| Onboard Memory | 576 KB |
| Lighting | RGB, 1 zone |
| Connectivity | Wired, 1 x USB 2.0 Type-A |
| Mousepad Dimensions | 400mm x 280mm x 2mm |
| Weight | 91g |
| Warranty | 1 year |
ROCCAT Military Bundle Kone Pure Military Gaming Mouse and Sense Mousepad — Desert Strike
- Product Code: ROC-16-227
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R997



