Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The M7450 supporting the 4G LTE network LTE-A Cat.6, which is used Carrier Aggregation. This advanced technology merges the fragmented LTE band into a "virtual" wider band to increase the data rate, ,to provide fast 4G speeds of up to 300 Mbps. You can enjoy HD movies without interruption, downloading files in seconds, and smooth online gaming. The M7450 provides selectable dual band Wi-Fi, 867 Mbps at 5 GHz or 300 Mbps at 2.4 GHz. It can easily share a 4G/3G connection with up to 32 wireless devices like tablets, laptops, and mobile phones at the same time. With this convenient companion, you can share your Wi-Fi with your friends everywhere. M7450 is equipped with a powerful 3000 mAh battery. On its own, it can work effortlessly up to 15 hours at full capacity and stand by for over 900 hours. M7450 can be recharged via a micro USB cable connected to a laptop, portable charger or adapter for endless hours of 4G sharing.
| SKU | TL-M7450 |
| Mobile Network Type | Network Type V2
Network Type V1
|
| Mobile Data Rates | Download: Up to 300 Mbps Upload: Up to 50 Mbps |
| Wireless Standards | 802.11a/b/g/n/ac |
| Wireless Speeds | 2.4 GHz: Up to 300 Mbps 5 GHz: Up to 867 MBps |
| Wireless Frequency | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Wireless Security | WPA-PSK / WPA2-PSK / Wireless MAC Filtering |
| Maximum Wireless Clients | 32 |
| Antenna | Internal |
| Interface | 1 x micro USB port for power supply 1 x SIM card slot 1 x MicroSD card slot |
| Battery | Internal 3000 mAh rechargeable battery |
| Dimensions | 112.5mm x 66.5mm x 16mm |
| Weight | Not Specified |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
TP-Link TL-M7450 4G LTE-Advanced Mobile Wi-Fi Router
- Product Code: TL-M7450
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.



