Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
With the latest Intel 11th gen core i7 processor, the Creator M16 delivers up to 4.6GHz dual core turbo frequency, giving you cross-generation power to satisfy your multitasking and pro-level processing tasks. The Creator M16 gives you more time to purse ideal muse from best processor. Step up to the power of 2nd generation RTX with GeForce RTX 3050 and RTX 3050 Ti laptops. They are powered by the award-winning NVIDIA Ampere architecture, featuring new RT Cores, Tensor Cores, and streaming multiprocessors to enable ray-traced graphics and cutting-edge AI features such as NVIDIA DLSS. The 16:10 display echoes the Golden Ratio 1.618, the perfect ratio considered as the law of beauty. This aspect ratio display gives an extra 11% room than 16:9 to check workspace and timeline in Adobe applications. With a 180° lay-flat and the ultra-thin bezels that maximizes screen real estate, the Creator M16 makes it easy to share your inspiration with co-workers uninterruptedly. Especially crafted in an ultra-light and slim aluminum chassis, the Creator M16 comes with people-centric design philosophy, made portable and stylish wherever you go.
| Model | Creator M16 A11UC-661ZA |
| Colour | Black |
| Processor | Intel Core i7-11800H Octa Core with HyperThreading 2.30 GHz Base Clock, 4.60 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (2 x 8 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 4 GB |
| Storage | 512 GB M.2 PCIe NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 16" IPS Resolution: 2560x1600 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Backlit Keyboard (Single Colour, White) |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: Gigabit LAN Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6 Bluetooth: Bluetooth 5.2 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x Type-C USB3.2 Gen1 2 x Type-A USB3.2 Gen1 1 x Type-A USB2.0 1 x 3.5mm Mic-on/Headphone-out Combo Jack 1 x RJ45 LAN Jack 1 x HDMI (4K @ 60Hz) |
| OS and Software | Windows 10 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells, 53.5Whrs Power Supply: 150W |
| Dimensions | 359mm x 259mm x 27mm |
| Weight | 2.26 kg |
| Warranty | 1 Year International / 2 Years Local |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
MSI Creator M16 A11UC Laptop — Core i7-11800H / 16" QHD+ 60Hz / 16GB DDR4 RAM / GeForce RTX 3050 4GB / 512GB NVMe / Windows 10 Pro / Black
- Product Code: A11UC-661ZA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





