Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
“Tesseract” is the brand-new idea for Vector GP series, all the information and data will be transmitted freely and rapidly in this magical cube. It symbolizes that the Vector GP78 HX 13V will lead powerful users to follow their own will, distort space arbitrarily, and travel between various dimensions. The Vector GP78 HX 13V is the optimized choice for STEM users. With the latest Intel Core i9-13980HX processor comes with 8 Performance-cores and 16 Efficient-cores, the Vector GP78 HX 13V provides an unprecedented boost in your multitasking projects and performance demanding games. NVIDIA GeForce RTX 40 Series Laptop GPUs power the world’s fastest laptops for gamers and creators. Built with the ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture, they bring a quantum leap in performance with AI-powered DLSS 3 and enable lifelike virtual worlds with full ray tracing. Plus, the Max-Q suite of technologies optimizes system performance, power, battery life, and acoustics for peak efficiency. Introducing the new Shared-Pipe design, the heat pipe which attached on both CPU and GPU. Shared-Pipe can improve the thermal capability, especially releasing the CPU performance! With MSI Cooler Boost 5, gamers can explore the increasingly complex game world freely. Customize each key to your liking and receive real-time in-game status through keyboard lighting, or even watch the lights dance to your favorite tune!
| Model | Vector GP78HX 13VI-465ZA |
| Colour | Cosmos Grey |
| Processor | Intel Core i9-13980HX 8+16 Core with HyperThreading 5.60 GHz Boost Clock |
| Memory | 32 GB DDR5-5600 (2 x 16 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4090 16 GB |
| Storage | 2 TB PCIe Gen4x4 NVMe SSD Supports additional Gen5x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 17" Resolution: 2560x1600 Refresh Rate: 240 Hz Sync Technology: G-Sync |
| Keyboard | Per-Key RGB Gaming Keyboard by SteelSeries |
| Audio | 2 x 2w speakers |
| Networking | Ethernet: 2.5 Gbit LAN Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6E Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | FHD type (30fps@1080p) |
| Card Reader | SD Express |
| I/O Ports | 1 x Type C (USB3.2 Gen2 / DP) 1 x Type C (USB / DP / Thunderbolt 4) 1 x Type-C (USB3.2 Gen2 / DP) with PD charging 1 x Type A USB3.2 Gen1 1 x Type-A USB3.2 Gen2 1 x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz) 1 x 3.5mm Audio / Mic Combo Jack 1 x RJ45 LAN Jack |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 4 Cells, 90Whrs Power Supply: 330W |
| Dimensions | 380mm x 298mm x 24 - 29mm |
| Weight | 3.00 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
MSI VECTOR GP78HX 13VI-465ZA Laptop — Core i9-13980HX / 17" WQXGA 240Hz / 32GB DDR5 RAM / GeForce RTX 4090 16GB / 2TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Home / Cosmos Grey
- Product Code: GP78HX 13VI-465ZA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








