Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The 27-inch TUF Gaming VG27AQL3A QHD gaming monitor featuring a IPS panel for blistering-fast 180 Hz gaming. ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) and AMD FreeSync™ Premium, G-SYNC compatible, VESA AdaptiveSync technologies enables buttery-smooth gaming. In addition, it supports HDR and has a 130% sRGB gamut to offer exceptional colors and contrast. With 180Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen — so you'll get that first strike in. AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync compatible and VESA AdaptiveSync technology ensure supersmooth, tear-free visuals with low latency. TUF Gaming VG27AQL3A takes advantage of HDR technology to deliver more vivid colors and higher contrast levels compared to traditional monitors.
| Model | VG27AQL3A |
| Screen Size (Diagonal) | 27" |
| Panel Type | Fast IPS |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 180 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync Premium NVIDIA G-SYNC Compatible |
| Curve | Flat |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| HDR | VESA DisplayHDR 400 |
| Response Time | 1 ms GtG |
| Inputs | 1 x DisplayPort 1.4 1 x HDMI 2.0 1 x USB Upstream 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A Downstream |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | -20° to +20° |
| Pivot | -90° to +90° |
| Height Adjustment | 130mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 615mm x 51mm x 367mm With Stand: 615mm x 215mm x 404 - 534mm |
| Weight | Without Stand: 4.6 kg With Stand: 6.9 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS TUF GAMING VG27AQL3A QHD (2560x1440) Gaming Monitor, 180Hz, FreeSync Premium, DisplayHDR 400, Fast IPS, 27"
- 27" Fast IPS (In-Plane Switching)
- Resolution: 2560x1440
- Refresh Rate: 180Hz
- Response Time: 1ms GtG
- AMD FreeSync Certified
- NVIDIA G-SYNC Compatible
- HDR: VESA DisplayHDR 400
- 1 x DisplayPort 1.4 up to 180Hz
- 1 x HDMI 2.0 up to 144Hz
- USB Hub Built-In
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90LM09A0-B01370
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





