Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
ASUS ZenScreen MB166B is ideal for life on the road. This sleek portable display weighs just 0.78kg and has an 11.8 mm slim profile, so it fits easily in any travel bag and is ready for productivity, anytime and anywhere. ZenScreen MB166B portable USB-powered monitor needs just one USB cable for both its video signal and power, to be fully compatible with almost any laptop. A ¼”-threaded hole at the rear of the monitor lets you to attach ZenScreen MB166B to a conventional tripod* or table-mount easily. The FHD (1920 x 1080) IPS panel delivers stunning visuals and 178° viewing angles, ensuring you get superb color and contrast even when viewing the screen from off-center positions.
| Model | MB166B |
| Screen Size (Diagonal) | 15.6" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Vertical Sync Technology | Standard V-Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 25ms |
| Inputs | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Tilt | No |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | No |
| Dimensions | 360mm x 12mm x 226mm |
| Weight | 0.78 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS ZenScreen MB166B FHD (1920x1080) Portable Monitor, 60Hz, IPS, USB Type-A, 15.6"
- Product Code: 90LM07D3-B02170
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK







