Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Get the essentials to enhance productivity with this 27-inch, height-adjustable, QHD monitor certified by TÜV Rheinland for 3-star eye comfort. Work with a high 100Hz refresh rate across your tasks, supported by a TÜV Rheinland 3-star[1] certified viewing experience coupled with ComfortView Plus. A high 100Hz refresh rate delivers less flicker, more seamless scrolling and smoother motion. Minimise harmful blue light exposure without sacrificing colour accuracy with Dell’s always-on, built-in ComfortView Plus. See the difference when ComfortView Plus helps dial back the yellow hues to ensure better colour fidelity, compared to the results of software-enabled low blue light technology. With In-Plane Switching (IPS) technology, you get consistent views across a wide 178°/178° viewing angle. 2560 x 1440 resolution makes every detail stand out.
| Model | E2726DS |
| Screen Size (Diagonal) | 27" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Vertical Sync Technology | V-Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 5 ms GtG (fast) 8 ms GtG (normal) |
| Inputs | 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.4 |
| Tilt | -5° to +21° |
| Swivel | -173° to +173° |
| Pivot | -90° to +90° |
| Height Adjustment | 130mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 612mm x 52mm x 357mm With Stand: 612mm x 212mm x 408mm |
| Weight | Without Stand: 3.23 kg With Stand: 4.92 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Dell E2726DS WQHD (2560x1440) Monitor, 100Hz, IPS, 27"
- 27" IPS (In-Plane Switching) Panel
- Resolution: 2560x1440
- Refresh Rate: 100Hz
- Response Time: 5ms
- Brightness: 300 nits
- Contrast Ratio: 1,000:1
- 1 x HDMI 1.4
- 1 x DisplayPort 1.4
- Tilt, Swivel, Pivot & Height Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty
- Product Code: 210-BTQB
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R4,273







