Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Enjoy the view on this 21.5" slim-bezel display featuring VA technology, high contrast ratio, and a small-footprint fixed stand. Slim bezels mean fewer distractions and an improved viewable screen-to-body ratio. Free up your workspace and regain your desk real estate with this small-footprint monitor, featuring a 23% smaller standi. A built-in power supply unit and cable holder help to further reduce clutter. Easily tilt the monitor to get just the right viewing angle or hook it up with a compatible VESA mount. Minimize harmful blue light emissions to help reduce eye fatigue with Dell’s TÜV-certified ComfortView feature. Optimize eye comfort and minimize distractions thanks to a flicker-free, anti-glare screen. Stay organized and easily manage multiple applications and windows on a single screen using Dell Easy Arrange.
| Model | SE2222H |
| Screen Size (Diagonal) | 21.5" |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Vertical Sync Technology | Standard V-Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 12ms GtG (8ms fast) |
| Inputs | 1 x HDMI 1.4 1 x VGA |
| Tilt | -5° to +21° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 504mm x 49mm x 295mm With Stand: 504mm x 179mm x 384mm |
| Weight | Without Stand: 2.34 kg With Stand: 2.67 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Dell SE2222H FHD (1920x1080) Monitor, 60Hz, VA, 21.5"
- 21.5" VA (Vertical Alignment) Panel
- Resolution: 1920x1080
- Refresh Rate: 60Hz
- Response Time: 8ms GtG
- Brightness: 250 nits
- Contrast Ratio: 3,000:1
- 1 x HDMI 1.4, 1 x D-Sub VGA
- Tilt Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty
- Product Code: 210-AZKU
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,579








