Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Breeze through everyday tasks on this 21.5-inch monitor with a smooth 100Hz refresh rate and certified by TÜV Rheinland for 3-star eye comfort. 100Hz refresh rate delivers less flicker, more seamless scrolling and smoother motion. Minimises harmful blue light exposure without sacrificing colour accuracy with Dell’s always on, built-in ComfortView Plus. View the difference where ComfortView Plus helps dial back the yellow hues to ensure better colour fidelity vs. software-enabled low blue light technology. Get consistent views across a wide 178° /178° viewing angle. Maximise your viewing experience with thin bezels. Experience deeper blacks, brighter whites and vivid colour.
| Model | SE2225HM |
| Screen Size (Diagonal) | 21.5" |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Vertical Sync Technology | V-Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 5 ms GtG (fast) 8 ms GtG (normal) |
| Inputs | 1 x HDMI 1.4 1 x D-Sub VGA |
| Tilt | -5° to +21° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 493mm x 45mm x 286mm With Stand: 493mm x 212mm x 396mm |
| Weight | Without Stand: 2.23 kg With Stand: 2.96 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Dell SE2225HM FHD (1920x1080) Monitor, 100Hz, VA, 21.5"
- 21.5" VA (Vertical Alignment) Panel
- Resolution: 1920x1080
- Refresh Rate: 100Hz
- Response Time: 5ms
- Brightness: 300 nits
- Contrast Ratio: 1,000:1
- 1 x HDMI 1.4 up to 100Hz
- 1 x D-Sub VGA up to 76Hz
- Tilt Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty
- Product Code: 210-BQZS
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,665







