Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Enjoy the view on this 23.8" slim-bezel Full HD display featuring AMD FreeSync, and 75Hz refresh rate. Slim bezels mean fewer distractions and an improved viewable screen-to-body ratio. Free up your workspace and regain your desk real estate with this small-footprint monitor, featuring a 23% smaller standi. A built-in power supply unit and cable holder help to further reduce clutter. Easily tilt the monitor to get just the right viewing angle or hook it up with a compatible VESA mount. Minimize harmful blue light emissions to help reduce eye fatigue with Dell’s TÜV-certified ComfortView feature. Optimize eye comfort and minimize distractions thanks to a flicker-free, anti-glare screen. Stay organized and easily manage multiple applications and windows on a single screen using Dell EasyArrange. For tear-free visuals during leisure gameplay, this monitor features AMD FreeSync technology, fast response time and up to a 75Hz refresh rate.
| Model | SE2422H |
| Screen Size (Diagonal) | 23.8" |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 12ms GtG (8ms fast, 5ms extreme mode) |
| Inputs | 1 x HDMI 1.4 1 x VGA |
| Tilt | -5° to +21° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | With Stand: 553mm x 179mm x 420mm |
| Weight | 3.51 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Dell SE2422H FHD (1920x1080) Monitor, 75Hz, FreeSync, VA, 23.8"
- 23.8" VA (Vertical Alignment) Panel
- Resolution: 1920x1080
- Refresh Rate: 75Hz
- Response Time: 5ms GtG
- Brightness: 250 nits
- Contrast Ratio: 3,000:1
- AMD FreeSync
- 1 x HDMI 1.4, 1 x D-Sub VGA
- Tilt Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty
- Product Code: 210-AZGT
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,949








