Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
PRISMA-01 is the most reliable partner for business, study and entertainment, offering an impeccable viewing experience and versatile connectivity which includes a USB-C port that enables users to connect devices to the external display while charging up with up to 65W power delivery. As GALAX also cares for the user’s vision, PRISMA has implemented the most advanced Flicker-Free and Eye Care Technology, as well as Low Blue Light mode, saving you from the discomfort of Computer Vision Syndrome (CVS).
| Model | MGVIIA24NB7B |
| Screen Size (Diagonal) | 24" |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Vertical Sync Technology | NVIDIA G-SYNC |
| Curve | Flat |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 8 ms GtG |
| Inputs | 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x USB Type-C |
| Tilt | Not Specified |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 541mm x 47mm x 322mm With Stand: 541mm x 179mm x 448mm |
| Weight | Without Stand: 3.1 kg With Stand: 3.75 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
GALAX PRISMA-01 FHD (1920x1080) Monitor, 75Hz, G-SYNC, VA, 24"
- Product Code: MGVIIA24NB7B
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R2,716





