Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
LG Monitor with IPS technology highlights the performance of liquid crystal displays. Response times are shortened, color reproduction is improved, and users can view the screen at wide angles. This display has slim bezel on three sides and doesn't interfere with dazzling precision, which allows you to create an optimized work environment through convenient tilt adjustment. Its convenient tilt adjustments with clean uni-body design allow you to create an optimized work environment. To help lessen eye fatigue and provide eye comfort while reading documents on a monitor, Reader Mode adjusts color temperature and luminance similar to reading a paper book. Flicker Safe reduces invisible flickering on the screen, which helps reduce eye strain. It provides a comfortable working environment for a long time. With AMD FreeSync technology, gamers can experience seamless, fluid movement in hi-resolution and fast-paced games. It virtually reduces screen tearing and stuttering.
| Model | 24MP400-B |
| Screen Size (Diagonal) | 23.8" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 5 ms GtG |
| Inputs | 1 x HDMI 1 x VGA |
| Tilt | -5° to +15° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 75mm x 75mm |
| Dimensions | Without Stand: 540mm x 56mm x 321mm With Stand: 540mm x 190mm x 414mm |
| Weight | Without Stand: 2.30 kg With Stand: 2.60 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
LG 24MP400-B FHD (1920x1080) Monitor, 75Hz, FreeSync, IPS, 23.8"
- Product Code: 24MP400-B
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






