Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Level up your game with this incredible 31.5-inch curved QHD monitor. With NearEdgeless bezels and a high contrast ratio, experience an engaging gaming experience. Equipped with AMD FreeSync Premium technology, a high 144 Hz refresh, and a quick 1ms response time with Moving Picture Response Time (MPRT), the G32qc-10 ensures fast and fluid gameplay. Additionally, the flicker-free and low blue light monitor protects your eyes, making it ideal for gaming. Enjoy every second of your game thanks to the amazing 1500R curvature on this 31.5-inch monitor. The NearEdgeless, 2560 x 1440 display offers clear visuals and remarkable picture quality—perfect for gamers. Enjoy tear-free and stutter-free gameplay with AMD FreeSync Premium technology. Its 1ms response time with MPRT eliminates streaking and ghosting, while the 144 Hz refresh rate reduces motion blur, allowing you to play your favorite games without any distractions. Stimulating GameplayCaptivating Visuals Enjoy every second of your game thanks. Enjoy games without causing eye strain, thanks to this TÜV Rheinland Low Blue Light and flicker-free certified monitor. Use the adjustable lift and tilt stand or VESA mount to position it for a comfortable viewing experience. HDMI, DisplayPort, and audio out ports ensure convenient user experience.
| Model | 66A2GACBSA |
| Screen Size (Diagonal) | 31.5" |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync Premium |
| Curve | 1500R |
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 1 ms MPRT (Overdrive) |
| Inputs | 1 x DisplayPort 1.2 1 x HDMI 2.0 |
| Tilt | -5° to +22° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | 130mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | With Stand: 708mm x 260mm x 464mm |
| Weight | With Stand: 7.70 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Lenovo G32qc-10 WQHD (2560x1440) 1500R Curved Gaming Monitor, 144Hz, FreeSync Premium, VA, 31.5"
- Product Code: 66A2GACBSA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







