Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The CORSAIR 4000D RGB AIRFLOW is a mid-tower ATX case with high-airflow design, three included CORSAIR AF120 RGB ELITE fans providing exceptional cooling for your components. A high-airflow front panel ensures maximum air intake, while three included AF120 RGB ELITE PWM fans with AirGuide technology focus it towards your components at fan speeds up to 2,100 RPM. An optimized front panel delivers massive airflow to your system for maximum cooling. CORSAIR AF RGB ELITE PWM fans deliver massive low-noise airflow with AirGuide technology for extreme CPU cooling performance. Anti-vortex vanes ensure more uniform airflow over radiator fins and more optimal heat dissipation. A spacious interior fits up to 8x 120mm or 4x 140mm cooling fans, along with multiple radiators including a 360mm in front and 280mm in the roof. Quickly and easily route your major cables through a single channel, with a roomy 25mm of space behind the motherboard for all of your cables, making a clean-looking build easier than ever. Puts your connections within easy reach, including a USB 3.2 Gen 2 Type-C Port, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, and a combination audio/microphone jack. With included vertical PCIe slots and a screw mount for a CORSAIR PCIe extension cable (sold separately), you can show off your GPU and keep it secure at the same time. Show off your high-profile components and RGB lighting with an easy slide-on, slide-off attach method. Fully control and synchronize the RGB lighting for up to six fans with the included iCUE LIGHTING NODE CORE and CORSAIR iCUE software.
| Model | CC-9011240-WW |
| Colour | Black |
| Lighting | RGB |
| Materials | Steel, Tempered Glass, Plastic |
| Dimensions | 453mm x 230mm x 466mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, ITX |
| Front I/O | 1 x USB 3.1 |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 7 + 2 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 2 x 140mm (3 x 120mm ARGB fans included) |
| Radiator Support | Front: Up to 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm |
| Clearances | CPU Cooler: 170mm |
| Weight | 8.1 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair iCUE 4000D RGB Airflow Edition Tempered Glass Mid Tower ATX Case — Black
- High Air Flow Design To Keep Components Cool
- Mid Tower ATX Form Factor
- Tempered Glass Side Panel
- Supports Vertically Mounted Graphics Card
- 1 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 1 x USB Type-A 5Gb/s Ports
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 2 x 2.5" Drive Bays
- 2 x 3.5" / 2.5" Combo Drive Bays
- Up to 8 x 120mm Fans / Up to 4 x 140mm Fans
- Includes 3 x 120mm ARGB Fans
- Supports up to 360mm Radiator
- Cooler Clearance: Up to 170mm
- GPU Clearance: Up to 360mm
- 2 Year Warranty
- Product Code: CC-9011240-WW
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






