Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The GIGABYTE C301 GLASS V2 comes with the large mesh front and the vented top panel, delivering generous airflow for optimized cooling with premium aesthetics. Effortlessly switch modes with a press of a button using the RGB LED switch. Customize the LED further with up to 16.7 million vibrant colors and various lighting effects via software, transforming your PC into a personalized gaming rig. The built-in ARGB connector hub is equipped with six 5V 3-pin connectors, enabling users to expand their RGB light stripes, create a superb cooling system as well as a fantastic and gorgeous rig. The GIGABYTE C301 GLASS V2 can fit up to E-ATX motherboards, up to seven 120mm fan support, and up to 360mm radiator, providing users with the upmost flexibility. Built with 4mm black tempered glass on side panel, GIGABYTE C301 GLASS V2 is an attractive, versatile chassis that can be a stunning showpiece for your PC parts. The non-drilled glass design effectively reduces the risk of fragmentation, allowing users to remove it with ease and safety, also extending the product lifespan. Enjoy a clean look by hiding the PSU and those messy power cables inside the PSU shroud, while separating the PSU heat from the rest of the internal system. With the window design on the left side of the shroud, users can show off the cool outlook of PSU. The filters keep your PC from accumulating dust, while maintaining optimal cooling performance. The top magnetic filter, along with the removable filter at the bottom, make maintenance easy.
| Model | GB-C301G TYPE-C V2 |
| Colour | Black |
| Lighting | ARGB |
| Materials | Steel, Plastic, Glass |
| Dimensions | 486mm x 220mm x 473mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | E-ATX, ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 3 x 140mm (3 x 120mm ARGB fan installed) |
| Radiator Support | Front: Up to 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm |
| Clearances | CPU Cooler: 170mm |
| Weight | 7.8 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Year |
Gigabyte C301 GLASS V2 ARGB Tempered Glass Mid Tower E-ATX Case — Black
- Mid Tower E-ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Tempered Glass Side Panel
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 1 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 1 x 3.5mm Audio Jack / 1 x 3.5mm Mic Jack
- 2 x 2.5" / 3.5" Combo Bay
- 2 x 2.5" Drive Bay
- Up to 7 x 120mm Fans / Up to 5 x 140mm Fans
- Includes 4 x 120mm ARGB Fans
- Up to 2 x 360mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up To 170mm
- GPU Clearance: Up To 400mm
- 2 Year Warranty
- Product Code: GB-C301G TYPE-C V2
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








