Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Arm yourself with a desktop-style keyboard optimized for gaming. Uniform Mini LED RGB backlighting lets you brilliantly express your own unique style, while highlighted WASD accents give you a visual shortcut to key movement commands, with select models offering a new smoked look. Overstroke technology triggers higher in each keystroke for faster responsiveness and effortless control. In true TUF form, each key is durable enough to withstand over 20 million presses for superb long-term reliability and precision. Jump right into the action with the TUF Gaming A15. Running Windows 11 out of the box with up to an AMD Ryzen 9 8945H and up to 32GB of blisteringly fast 5600MHz DDR5 RAM, your streaming and multitasking are handled with ease. Leverage the full gaming performance of up to an NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU with a dedicated MUX Switch. When your game library gets full, an empty M.2 NVMe SSD slot makes upgrading storage capacity a breeze.
| Model | FA507UV-91610G0W |
| Colour | Jaeger Grey |
| Processor | AMD Ryzen 9 8945H 8 Core with SMT 4.00 GHz Base Clock, 5.20 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 (1 x 16 GB) 2 slots up to 32 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4x4 NVMe SSD Supports second PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" IPS Resolution: 2560x1440 Refresh Rate: 165 Hz Sync Technology: NVIDIA G-Sync |
| Keyboard | 1-Zone RGB Keyboard with Numpad |
| Audio | Stereo with Dolby Atmos support |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, supports DisplayPort, G-Sync and Power Delivery 1 x Thunderbolt 4, supports USB-C, DisplayPort 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x HDMI 2.1 1 x RJ45 1 x 3.5mm Combo Audio Jack |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 4 Cells, 90Whr Power Supply: 240w |
| Dimensions | 354mm x 251mm x 22 - 25mm |
| Weight | 2.20 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ASUS TUF GAMING A15 (2024) FA507UV-91610G0W Laptop — Ryzen 9 8945H / 15.6" FHD 144Hz / 16GB DDR5 RAM / GeForce RTX 4060 8GB / 1TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Home / Jaegar Grey
- AMD Ryzen 9 8945H 8-Core CPU
- Up to 5.20GHz Boost Speed
- 16GB (2 x 8GB) DDR5-5600 RAM
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB
- 15.6" 144Hz 1920x1080 IPS Display
- Single-Zone RGB Backlight Keyboard with Numpad
- Windows 11 Home
- 1 Year Warranty
- Product Code: 90NR0I28-M00730
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







