Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The chassis has been redesigned for 2023, now 4.5% smaller than the previous design. The two color options each have a different logo location, with the Jaeger Gray edition featuring a large laser-sculpted design, and the Mecha Gray edition showing off an embossed logo on the lid. The four-way indicators can be seen even while the clamshell is closed, and the touchpad features a mech-inspired TUF logo in the corner. Arm yourself with a desktop-style keyboard optimized for gaming. Uniform Mini LED RGB backlighting lets you brilliantly express your own unique style, while highlighted WASD accents give you a visual shortcut to key movement commands, with select models offering a new smoked look. Overstroke technology triggers higher in each keystroke for faster responsiveness and effortless control. In true TUF form, each key is durable enough to withstand over 20 million presses for superb long-term reliability and precision. Jump right into the action with the TUF Gaming F17. Stream and multitask with an Intel Core i9-13900H processor and 16GB of 3200MHz DDR4 RAM on Windows 11. Leverage the full gaming performance of an NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU with a dedicated MUX Switch. When your game library gets full, an empty M.2 NVMe SSD slot makes upgrading storage capacity a breeze.
| Model | FX707ZV4-I716512G0W |
| Colour | Mecha Grey |
| Processor | Intel Core i7-12700H 6+8-Core with HyperThreading 4.70 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (2 x 8 GB) 2 slots up to 32 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4x4 NVMe SSD Supports second PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 17.3" IPS Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 144 Hz Sync Technology: G-SYNC |
| Keyboard | Backlit Chilclit Single-Zone RGB Lighting |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth: Bluetooth 5.2 |
| Webcam | 720p |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x HDMI 2.1 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery / G-SYNC 1 x Thunderbolt 4 support DisplayPort 1 x RJ45 1 x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 4 Cells, 90Whrs Power Supply: 240w |
| Dimensions | 394mm x 264mm x 23 - 25mm |
| Weight | 2.60 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ASUS TUF GAMING F17 FX707ZV4-I716512G0W Laptop — Core i7-12700H / 17.3" FHD 144Hz G-SYNC / 16GB DDR4 RAM / GeForce RTX 4060 8GB / 512GB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Home / Mecha Grey
- Product Code: 90NR0FB5-M004E0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







