Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The DES-1005A 5-Port 10/100 Switch allows you to quickly set up a fast, reliable, and efficient wired network in your home or office. The DES-1005A is an unmanaged 10/100Mbps switch designed to enhance small workgroup performance while providing a high level of flexibility. Powerful yet easy to use, this device allows users to simply plug any port to either a 10Mbps or 100Mbps network to multiply bandwidths, boost response time and satisfy heavy load demands. Connect the DES-1005A to multiple computers to share files and folders, or connect it to a router to share an Internet connection.
| Model | DES-1005A |
| Network Interfaces | 5 x RJ45 LAN Ports |
| Transfer Rate | 10/100 Mbps |
| PoE | No |
| Noise | 0 dBi |
| Power Supply | AC Power Adapter, 5v DC / 0.55A |
| Mounting | Free Standing |
| Dimensions | 87mm x 48mm x 22mm |
| Weight | Not specified |
| Warranty | 1 Year |
D-Link DES-1005A 5-Port 10/100 Ethernet Unmanaged Network Switch
- Product Code: DES-1005A
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


