Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The DES-1016 16-port 10/100 Switch offers an economical way for small offices, homes, (SOHO) and small to medium businesses (SMB) to benefit from fast speed networking. It provides sixteen 10/100 ports for easy expansion of your network and a quick way to upgrade your network to Fast Ethernet connectivity.
| Model | DES-1016A |
| Network Interfaces | 8 x RJ45 LAN Ports |
| Transfer Rate | 10/100 Mbps |
| PoE | No |
| Noise | 0 dBi |
| Power Supply | AC Power Adapter, 12v DC / 1A |
| Mounting | Free Standing |
| Dimensions | 158mm x 122mm x 41mm |
| Weight | Not specified |
| Warranty | 1 Year |
D-Link DES-1016A 16-Port 10/100 Ethernet Unmanaged Network Switch
- Product Code: DES-1016A
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


