Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
With the D-Link 16 Port 10/100 Switch, you can easily expand your business or home network by adding more computers and devices, each achieving speeds up to 200 Mbps per port in full-duplex mode. Quickly and securely connect employees working in small offices with one another and with all of the servers, printers, and other devices they use. High performance and reliable connectivity help speed file transfers and data processing, improve network uptime, and keep your employees connected and productive.
| Model | DES-1024D |
| Network Interfaces | 24 x RJ45 LAN Ports |
| Transfer Rate | 10/100 Mbps |
| PoE | No |
| Noise | 0 dBi |
| Power Supply | AC Input, 100 - 240V AC / 0.5A |
| Mounting | 1U Rackmount |
| Dimensions | 280mm x 126mm x 44mm |
| Weight | 1.66kg |
| Warranty | 1 Year |
D-Link DES-1024D 24-Port 10/100 Ethernet Unmanaged 1U Rackmount Network Switch
- Product Code: DES-1024D
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


