Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The DGS- 1008A 8-Port Gigabit Switch is part of D-Link’s new series of SOHO devices that make use of D-Link’s Green Technology, providing energy savings, reduced heat, and a longer product life without sacrificing performance or functionality. It provides eight Gigabit ports for easy expansion of your network and a quick way to upgrade your network to Gigabit connectivity. An energy-efficient power adapter (Energy Star Level V qualified), minimized use of harmful substances (RoHS compliant), and recyclable packaging make this switch truly environmentally friendly.
| Model | DGS-1008A |
| Network Interfaces | 8 x RJ45 LAN Ports |
| Transfer Rate | 10/100/1000 Mbps |
| PoE | No |
| Noise | 0 dBi |
| Power Supply | AC Power Adapter, 5v DC / 1A |
| Mounting | Free Standing |
| Dimensions | 130mm x 79mm x 22mm |
| Weight | 130g |
| Warranty | 1 Year |
D-Link DGS-1008A 8-Port Gigabit Ethernet Unmanaged Network Switch
- Product Code: DGS-1008A
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


