Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The D-Link DGS-1016A 16-Port Unmanaged Gigabit Switch offer an economical way for SOHO and small to medium businesses (SMB) to deploy an energy-efficient switch that features the increased bandwidth of Gigabit ports.
| Model | DGS-1016A |
| Network Interfaces | 16 x RJ45 LAN Ports |
| Transfer Rate | 10/100/1000 Mbps |
| PoE | No |
| Noise | 0 dBi |
| Power Supply | AC Power Adapter, 12v DC / 1A |
| Mounting | Free Standing |
| Dimensions | 231mm x 158mm x 46mm |
| Weight | 580g |
| Warranty | 1 Year |
D-Link DGS-1016A 16-Port Gigabit Ethernet Unmanaged Network Switch
- Product Code: DGS-1016A
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


