Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The DGS-1024D switches offer an economical way for SOHO and small to medium businesses (SMB) to benefit from the increased bandwidth of Gigabit Ethernet. They provide 24 Gigabit ports for fast server deployment to meet increasing network loads.
| Model | DGS-1024D |
| Network Interfaces | 24 x RJ45 LAN Ports |
| Transfer Rate | 10/100/1000 Mbps |
| PoE | No |
| Noise | 0 dBi |
| Power Supply | AC Input, 100-240v AC / 0.4A |
| Mounting | 1U Rackmount |
| Dimensions | 280mm x 180mm x 44mm |
| Weight | 1.71kg |
| Warranty | 1 Year |
D-Link DGS-1024D 24-Port Gigabit Ethernet Unmanaged 1U Rackmount Network Switch
- Product Code: DGS-1024D
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


