Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Features 8 PoE+ ports, with total PoE power budget of 58W and useful PoE power management features. Gigabit Ethernet connections on all ports provide full speed of data transferring. Integrated security strategy including 802.1Q VLAN, ACL, Port Security and Storm control help protect LAN area investment. L2/L3/L4 QoS and IGMP snooping optimize voice and video applications. WEB/CLI managed modes, SNMP, RMON bring abundant management features. Innovative energy-efficient technology saves up to 50% of power consumption.
| Model | TL-SG2210P |
| Network Interfaces | 24 x RJ45 LAN Ports 2 x SFP Ports |
| Transfer Rate | RJ45: 10/100/1000 Mbps SFP: 1Gbps |
| PoE | PoE Interfaces: PoE+ IEEE 802.3af/at Max PoE+ Wattage per Port by PSE: 58w total Voltage Range 802.3at Mode: 50 - 57V Max Passive PoE Wattage per Port: N/A 24V Passive PoE Voltage Range: N/A |
| Noise | 0 dB |
| Power Supply | External Power Adapter, 53.5V DC / 1.31 A |
| Mounting | Desktop |
| Dimensions | 209mm x 126mm x 26mm |
| Weight | Not Specified |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
TP-Link TL-SG2210P 8-Port Gigabit Ethernet / 2 SFP 1Gbps Port Managed Layer 2/3/4 58w PoE+ Network Switch
- Product Code: TL-SG2210P
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK



