Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The Switch Lite 8 PoE (USW Lite 8 PoE) is a fully managed switch with (8) GbE RJ45 ports, including (4) 802.3at PoE+ ports, and a 52W total PoE supply for your UniFi access points and other PoE devices. The USW Lite 8 PoE also offers an extensive suite of Layer 2 switching protocols, and can be monitored or configured from anywhere with the powerful, intuitive UniFi Network web application and mobile app.
| Model | USW-LITE-8-POE |
| Network Interfaces | 8 x RJ45 LAN Ports |
| Transfer Rate | RJ45: 10/100/1000 Mbps |
| PoE | PoE Interfaces: 4 x PoE+ IEEE 802.3af/at (Pins 1, 2+, 3, 6-) Max PoE+ Wattage per Port by PSE: 30w Voltage Range 802.3at Mode: 50 - 57V Max Passive PoE Wattage per Port: N/A 24V Passive PoE Voltage Range: N/A |
| Noise | 0 dBi |
| Power Supply | 54VCD, 1.1A Power Adapter |
| Mounting | Free Standing |
| Dimensions | 100mm x 164mm x 32mm |
| Weight | 450 g |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Ubiquiti UniFi Switch Lite 8 USW-LITE-8-POE 8-Port Gigabit Ethernet Managed Layer 2 52w 4-Port PoE Network Switch
- Product Code: USW-LITE-8-POE
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,691



