Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Build and expand your network with the UniFi Switch, part of the Ubiquiti Networks UniFi Enterprise System. The UniFi Switch 48 500W is a fully managed PoE+ Gigabit switch, delivering robust performance and intelligent switching for enterprise networks. The UniFi Switch 48 500W offers 48 ports of auto-sensing IEEE 802.3af/at or configurable 24V PoE to simplify your infrastructure. Additionally, two SFP+ and two SFP ports provide uplink and fiber connectivity options capable of delivering speeds of up to 10 Gbps.
| Model | US-48-500W |
| Network Interfaces | 48 x RJ45 LAN Ports 2 x SFP Ports 2 x SFP+ Ports 1 x RJ45 Serial Port Out-of-Band, Ethernet In-Band (Management) |
| Transfer Rate | RJ45: 10/100/1000 Mbps SFP: 1Gbps SFP+: 10Gbps |
| PoE | PoE Interfaces: PoE+ IEEE 802.3af/at (Pins 1, 2+; 3, 6-); 24VDC Passive PoE (Pins 4, 5+; 7, 8-) Max PoE+ Wattage per Port by PSE: 34.2w Voltage Range 802.3at Mode: 50 - 57V Max Passive PoE Wattage per Port: 17w 24V Passive PoE Voltage Range: 20 - 27V |
| Noise | 10.7 - 23.6 dBr |
| Power Supply | AC Input, 500w |
| Mounting | 1U Rackmount |
| Dimensions | 485mm x 44mm x 375mm |
| Weight | 6.10 kg |
| Warranty | 1 Year |
Ubiquiti UniFi Switch PoE+ 48 US-48-500W 48-Port Gigabit Ethernet / 2 SFP 1Gbps Port / 2 SFP+ 10Gbps Port Managed Layer 2 500w PoE 1U Rackmount Network Switch
- Product Code: UBNT-US-48-500W
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


