Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Powered by quad-core 1.7 GHz processor, the TS-431K provides 4 drive bays storage space to securely store your important files and data, while allowing you to easily share files with family and friends. Featuring a compact pure white minimalist design, the TS-431K can easily integrate with any home décor and takes up very little space. The TS-431K comes with lockable drive trays, ensuring the drives will not be accidentally removed or fall out and cause data loss. The TS-431K provides comprehensive local, off-site and cloud backup and secure Snapshot technology to help create a reliable backup and disaster recovery plan. In the event of a system crash or accidental file deletion, you can quickly restore the system to its normal state.
| Model | TS-431K |
| Operating System | QTS |
| Drive Bays | 4 x 3.5-inch SATA 6Gb/s |
| Compatibility | 3.5" SATA Hard Disk Drives 2.5" SATA Hard Disk Drives 2.5" SATA Solid State Drives |
| Supported File Systems | Internal Drives: EXT4 External Drives: EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, NFS+, exFAT (exFat requires purchase of exFAT driver license from License Center) |
| Hot-Swap Support | Yes |
| Security |
|
| Processor | AnnapurnaLabs Alpine AL214 quad-core 1.7GHz processor |
| Memory | System Memory: 1 x 1GB DDR3 Maximum Memory: 1 x 1GB Memory Slot: 1 x DDR3 |
| Flash Memory | 512MB with dual boot OS protection |
| M.2 SSD Slot | No |
| SSD Cache Acceleration Support | Yes |
| LAN Ports | 2 x 1Gbe Gigabit Ethernet |
| USB Ports | 3 x USB 3.2 Gen 1 |
| PCI Express Slots | 0 |
| Form Factor | Free standing |
| LED Indicators | HDD1-4, Status, LAN, USB |
| Buttons | Power, Reset, USB Auto Copy |
| Power | Consumption, HDD Sleep Mode: 11.928W Consumption, Typical: 26.57W Power Supply: 90W Adapter, 100-240VAC |
| Storage Management |
|
| Dimensions | 169 x 160 x 219 mm |
| Weight | 2.01 kg |
| Warranty | 3 Years |
QNAP TS-431K 4-Bay Pedestal NAS, 2 x 1Gbe Ethernet
- Product Code: TS-431K
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





