Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
With 10GbE SFP+ and 2.5GbE network ports, the TS-832PXU-RP delivers high network bandwidth to streamline team collaboration and file access. A PCIe Gen 2 ×2 slot allows for installing a QNAP expansion card to add network connectivity, SSD caching capabilities, or wireless connectivity. The TS-832PXU-RP supports file backup and synchronization, secure snapshot protection, and Google Workspace and Microsoft 365 enterprise account backup services, while providing instant recovery whenever needed. Coupled with the support for cloud gateways, building a new hybrid cloud storage solution has never been easier. The TS-832PXU-RP also features a redundant power supply to ensure uninterrupted operation of mission-critical applications.
| Model | TS-832PXU-RP |
| Operating System | QTS 4.4.3 (embedded Linux) |
| Drive Bays | 8 x 3.5-inch SATA 6Gb/s |
| Compatibility | 3.5" SATA Hard Disk Drives 2.5" SATA Hard Disk Drives 2.5" SATA Solid State Drives |
| Supported File Systems | Internal Drives: EXT4 External Drives: EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, NFS+, exFAT (exFat requires purchase of exFAT driver license from License Center) |
| Hot-Swap Support | Yes |
| Security |
|
| Processor | AnnapurnaLabs Alpine AL324 ARM Cortex-A57 quad-core 1.7GHz processor |
| Memory | System Memory: 1 x 4GB DDR4 UDIMM Maximum Memory: 1 x 16GB Memory Slot: 1 x DDR4 |
| Flash Memory | 512MB with dual boot OS protection |
| M.2 SSD Slot | Optional |
| SSD Cache Acceleration Support | Yes |
| LAN Ports | 2 x 2.5Gbe Gigabit Ethernet 2 x 10Gbe SFP+ |
| USB Ports | 4 x USB 3.2 Gen 1 |
| PCI Express Slots | 1 x PCIe 2.0 x2 |
| Form Factor | 2U Rackmount |
| LED Indicators | HDD1-8, Status, LAN, Storage Expansion |
| Buttons | Power, Reset |
| Power | Consumption, HDD Sleep Mode: Not Specified Consumption, Typical: 69.191W Power Supply: 250W x 2, 100-240VAC |
| Storage Management |
|
| Dimensions | 89 x 482 x 534 mm |
| Weight | 10.94 kg |
| Warranty | 3 Years |
QNAP TS-832X 8-Bay 2U Rackmount NAS, 2 x 2.5Gbe Ethernet / 2 x 10Gbe SFP+
- Product Code: TS-832PXU-RP
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.

