Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The brand-new Thunderbolt 4 NAS is a great sidekick for your creative talents. Coming with a powerful Intel Core i7 12-core processor, the TVS-h874T supercharges your productivity by allowing you to tackle 4K video projects smoothly and simultaneously across your team. The creator-oriented ZFS-based TVS-h874T NAS guarantees well-organized collaborative workflows and hardware expandability (such as upgradable 25 GbE connectivity and 64 GB RAM) to grow with your business and inspiration. Two Thunderbolt 4 Type-C ports come as standard to directly connect your Mac. The built-in GPU accelerates transcoding for video footage, allowing you, your team, and clients to quickly watch videos on their devices. The TVS-h874T’s Self-Healing feature detects and corrects corrupted data, enabling video production to go off without a hitch and with peace of mind. High-speed connectivity with two built-in 2.5 GbE ports, and upgradable to 25/10 GbE using a PCIe network card. Store your files with RAID protection. If require additional storage capacity, just connect QNAP JBOD enclosures and expand up to 396 TB. Create a super-fast SSD storage volume or enable SSD caching with two M.2 NVMe SSDs (sold separately).
| Model | TVS-h874T-i7-32G |
| CPU | Intel Core i7 12-Core (8P+4E) 20 Thread |
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Graphics Processors | Intel UHD Graphics 770 |
| Floating Point Unit | Yes |
| Encryption Engine | AES-NI |
| Hardware Accelerated Transcoding | Yes |
| System Memory | 32 GB SO-DIMM DDR4 (2 x 16 GB) 2 x SO-DIMM DDR4 Slots |
| Maximum Memory | 64 GB (2 x 32 GB) |
| Flash Memory | 5GB (Dual Boot OS Protection) |
| Drive Bays | 8 x 3.5" SATA 6Gb/s, 3Gb/s |
| Drive Compatibility | 3.5" Bays
|
| Hot-Swappable | Yes |
| M.2 Slot | 2 x M.2 2280 PCIe Gen 4 x4 Slots |
| SSD Cache Acceleration Support | Yes |
| GPU Pass-Through | Yes |
| 2.5 Gigabit Ethernet (2.5G/1G/100M) | 2 (2.5G/1G/100M/10M) |
| Wake on LAN (WOL) | Yes |
| Jumbo Frame | Yes |
| Thunderbolt Port | 2 x Thunderbolt 4 |
| PCIe Slot | 2 Slots
|
| USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Port | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| HDMI Output | HDMI 1.4b, up to 4096x2160 @ 30Hz |
| Form Factor | Tower |
| LED Indicators | HDD 1-8 Status LAN USB M.2 |
| LCD Display/ Button | Yes |
| Buttons | Power Reset USB Copy |
| Dimensions | 180 x 329 x 280 mm excluding foot pad |
| Weight | 7.34 kg |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -20° to 70°C |
| Relative Humidity | 5-95% RH Non-Condensing, Wet Bulb 27°C |
| Power Supply Unit | 350W, 100-240V |
| Power Consumption | HDD Sleep Mode: 63w Operating Mode, Typical: 104w |
| Fan | 2 x 120mm System Fan 1 x 60mm CPU Fan |
| System Warning | Buzzer |
| Kensignton Security Lock | Yes |
| Max Number of Concurrent Connections | 3500 (with maximum memory) |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
QNAP TVS-h874T-i7-32G 8-Bay Pedestal NAS, 2 x 2.5Gbe Ethernet
- 8 Bay Tower NAS
- Supports up to 154TB Storage
- Processor: Intel Core i7 12-Core Processor
- RAM: 32GB DDR4
- ROM: 5GB
- M.2 Slots: 2 x Gen 4, Supports Caching
- 1 x PCIe 4.0 x16 Slot
- 1 x PCIe 4.0 x4 Slot
- 2 x Thunderbolt 4 Ports
- 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C Port
- 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A Port
- 2 x 2.5G LAN
- HDMI 1.4b Output
- 3 Year Warranty
- Product Code: TVS-h874T-i7-32G
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






