Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The DES-1008A 8-Port 10/100 Switch is an 8-port 10/100 Mbps Fast Ethernet switch that allows you to quickly set up a wired network. Use the DES-1008A to connect multiple computers together to share files and folders, or connect it to a router to share an Internet connection. The D-Link DES-1008A 8-Port 10/100 Switch uses auto-sensing 10/100 Mbps ports, allowing a small workgroup to flexibly connect to Ethernet and Fast Ethernet devices to create an integrated network. These ports detect the network speed and auto-negotiate between 10BASE-T and 100BASE-TX, as well as between full and half-duplex, allowing you to get the maximum speed possible for each device connected to your network.
| Model | DES-1008A |
| Network Interfaces | 8 x RJ45 LAN Ports |
| Transfer Rate | 10/100 Mbps |
| PoE | No |
| Noise | 0 dBi |
| Power Supply | AC Power Adapter, 5v DC / 0.55A |
| Mounting | Free Standing |
| Dimensions | 142mm x 79mm x 24mm |
| Weight | 128g |
| Warranty | 1 Year |
D-Link DES-1008A 8-Port 10/100 Ethernet Unmanaged Network Switch
- Product Code: DES-1008A
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


