Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Advanced, smart-managed, fixed-configuration Gigabit switches designed for small businesses. Easy-to-deploy, secure and affordable. The first switches with Instant On "anywhere, anytime" configuration and management. Using the Instant On mobile app or the cloud-based web portal, quickly setup, monitor and manage the 1930 switch. Can also choose to manage the device through the local web GUI. This model has 48 10/100/1000 RJ-45 and 4 SFP 1/10GbE ports.
| Model | JL685A |
| Network Interfaces | 48 x RJ45 LAN Ports 4 x SFP Ports |
| Transfer Rate | RJ45: 10/100/1000 Mbps SFP: 10Gbps |
| PoE | No |
| Noise | 0 dBA |
| Power Supply | AC Input, 100 - 240V AC / 0.0 - 0.5 A |
| Mounting | Rackmount (requires rail kit) |
| Dimensions | 443mm x 282mm x 44mm |
| Weight | 3.13 kg |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 5 Years |
HP ARUBA INSTANT ON 1930 48G 8-Port Gigabit Ethernet / 4 SFP+ 1Gbps Port Managed Layer 2 1U Rackmount Network Switch
- Product Code: JL685A
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R7,446



