Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Expand your small office's network capacity by using the Instant On 1930 8-Port Gigabit PoE+ Compliant Managed Switch with SFP from Aruba to connect computers, network attached storage, and other high-bandwidth devices. This rack-mountable smart managed switch features eight PoE+ compliant Gigabit Ethernet ports with a 20 Gb/s switching capacity and a 14.88 Mpps forwarding capacity powered by an 800 MHz ARM Cortex-A9 processor, 512MB RAM, and 256MB of flash storage with a 1.5MB packet buffer. Each PoE+ port supports up to 30W of power delivery, with a total budget of 124W, to connect security cameras, VoIP phones, and other powered devices. There are also two SFP ports available that support fiber line uplinks and other connections that carry data across greater distances than copper lines. With its fanless design, the Instant On 1930 is built to quietly blend into almost any environment. Additionally, the switch includes a suite of security controls that allow greater control over network access, configured using the web-based application or downloadable mobile app.
| Model | JL681A |
| Network Interfaces | 8 x RJ45 LAN Ports 2 x SFP Ports |
| Transfer Rate | RJ45: 10/100/1000 Mbps SFP: 1Gbps |
| PoE | PoE Interfaces: PoE+ IEEE 802.3af/at Max PoE+ Wattage per Port by PSE: 30w, 124w total Voltage Range 802.3at Mode: N/A Max Passive PoE Wattage per Port: N/A 24V Passive PoE Voltage Range: N/A |
| Noise | 0 dBA |
| Power Supply | AC Input, 100 - 240V AC / 0.0 - 1.6 A |
| Mounting | Rackmount (requires rail kit) |
| Dimensions | 254mm x 254mm x 44mm |
| Weight | 1.16 kg |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 5 Years |
HP ARUBA INSTANT ON 1930 8G 8-Port Gigabit Ethernet / 2 SFP 1Gbps Port Managed Layer 2 124w PoE+ 1U Rackmount Network Switch
- Product Code: JL681A
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.



