Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Available with 24 or 48 RJ45 Gigabit ports, the UniFi Switch delivers robust performance, PoE+ support, and intelligent switching for growing networks. The UniFi Switch delivers the forwarding capacity to simultaneously process traffic on all ports at line rate without any packet loss. Total non-blocking throughput: up to 26 Gbps for 24-port models and up to 70 Gbps for 48-port models. Each switch port offers custom settings: port name, PoE, network/VLAN configuration, and operation mode (switching, mirroring, or aggregate) - as well as 802.1X Authentication and Radius VLAN support. Two SFP ports support uplinks of up to 1 Gbps. For high-capacity uplinks, each 48-port model includes two SFP+ ports for uplinks of up to 10 Gbps.
| Model | US-24-500W |
| Network Interfaces | 24 x RJ45 LAN Ports 2 x SFP Ports 1 x RJ45 Serial Port Out-of-Band, Ethernet In-Band (Management) |
| Transfer Rate | RJ45: 10/100/1000 Mbps SFP: 1Gbps |
| PoE | PoE Interfaces: PoE+ IEEE 802.3af/at (Pins 1, 2+; 3, 6-); 24VDC Passive PoE (Pins 4, 5+; 7, 8-) Max PoE+ Wattage per Port by PSE: 34.2w Voltage Range 802.3at Mode: 50 - 57V Max Passive PoE Wattage per Port: 17w 24V Passive PoE Voltage Range: 20 - 27V |
| Noise | 9.3 - 21.6 dBr |
| Power Supply | AC Input, 500w |
| Mounting | 1U Rackmount |
| Dimensions | 485mm x 44mm x 285mm |
| Weight | 4.80 kg |
| Warranty | 1 Year |
Ubiquiti UniFi Switch PoE+ 24 US-24-500W 24-Port Gigabit Ethernet / 2 SFP 1Gbps Port Managed Layer 2 500w PoE 1U Rackmount Network Switch
- Product Code: US-24-500W
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.


