Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The PCBuilder CAST CORE USB Gaming Microphone is the ultimate choice for gamers, streamers, and content creators seeking exceptional audio quality. Featuring a cardioid polar pattern, this streaming-quality microphone captures sound from a single direction, ensuring clear and focused audio while minimising background noise.
| SKU | PCB-GM-CASTCORE |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Frequency Response | 30 Hz - 18 KHz |
| Impedance | Not Specified |
| Sensitivity | ≥42dB ±2dB@1KHz |
| Sound/Noise Ratio | ≥65dB |
| Maximum SPL | 120 dB (1KHz ≤1% THD) |
| Controls | Volume Dial |
| Connectivity | USB Type-C |
| Lighting | RGB, 7 Patterns |
| Contents | 1 x PCBuilder CAST CORE Gaming Microphone 1 x USB Type-C to Type-A Cable 1 x 3/8″ Thread to 1/4″ Boom Arm Thread Adapter 1 x User Manual |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
PCBuilder CAST CORE RGB Desktop Microphone with Tilt-Adjustable Stand — USB
- Cardioid Polar Desktop Microphone
- Frequency Response: 30Hz - 18kHz
- Maximum SPL: 120dB (1KHz ≤1% THD)
- SNR: ≥65dB
- Sensitivity: ≥42dB ±2dB@1KHz
- Includes Tilt-Adjustable Stand
- 7 Dynamic Ambient Lighting Effects
- Connectivity: USB Type-C
- Includes Type-C to Type-A Cable
- Includes 3/8″ Thread to 1/4″ Adapter
- 1 Year Warranty
- Product Code: PCB-GM-CASTCORE
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R699








