Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The PCBuilder FORTRESS ATX Gaming Chassis makes your chassis come alive when showing off your inner components. The ATX case ensures durability and protection for your components. The interior is spacious and provides ample opportunity to build on an existing setup so you can have the gaming setup of your dreams.
| Model | PCB-CH-FORTRESS |
| Colour | Black |
| Lighting | ARGB |
| Materials | Steel, Tempered Glass, ABS |
| Dimensions | 552mm x 270mm x 456mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| Front I/O | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2 x USB 2.0 Type-A 1 x Headphone Out/Mic In Combo 1 x Power Button 1 x Reset Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 0 3.5": 2 2.5": 1 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm (3 x 120mm ARGB fans included) Top: 2 x 120mm Back: 1 x 120mm (1 x 120mm ARGB fan included) Bottom: 1 x 120mm Side: None |
| Radiator Support | Front: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Top: 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: 120mm Bottom: None Side: None |
| Clearances | CPU Cooler: 163mm GPU Length: 345mm PSU Length: 190mm |
| Weight | 6.60 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
PCBuilder FORTRESS ARGB Tempered Glass Mid Tower ATX Case — Black
- Not for Sale Separately
- Mid Tower ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Tempered Glass Side Panel
- 1 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 2 x USB 2.0 Type-A Port
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 2 x 3.5" Drive Bays
- 1 x 2.5" Drive Bay
- Up to 7 x 120mm Fans
- Includes 4 x 120mm ARGB Fans
- Up to 1 x 360mm & 1 x 280mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 163mm
- GPU Clearance: Up to 345mm
- 1 Year Warranty
- Product Code: PCB-CH-FORTRESS
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Price displayed is already subject to a 4% discount for EFT payments
This product has a minimum quantity of 1000


