Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Make your build come alive while showing off your inner components with the PCBuilder LOOKOUT ATX Gaming Chassis. This unique and sleek-looking gaming chassis features tempered glass windows on both the front and side panels and supports up to ATX-sized motherboards, while ensuring optimal airflow for all your components.
| Model | PCB-CH-LOOKOUT |
| Colour | Black |
| Lighting | RGB |
| Materials | Steel, Tempered Glass |
| Dimensions | 461mm x 235mm x 505mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1 x Headphone Out/Mic In Combo 1 x Power Button 1 x Reset Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 0 3.5": 1 2.5": 1 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: None Top: 3 x 120mm / 2 x 140mm Back: 1 x 120mm / 1 x 140mm (1 x 120mm ARGB fan included) Bottom: 1 x 120mm / 1 x 140mm Inside: 3 x 120mm / 3 x 140mm (3 x 120mm ARGB fans included) |
| Radiator Support | Front: None Top: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: 120mm Bottom: None Inside: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm |
| Clearances | CPU Cooler: 183mm GPU Length: 430mm PSU Length: 186mm |
| Weight | 9.50 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
PCBuilder LOOKOUT Tempered Glass Mid Tower ATX Case — Black
- Not for Sale Separately
- Fish-Tank Design for Maximum Visibility of Interior
- Mid Tower ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Tempered Glass Side and Front Panels
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 1 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 1 x 3.5" Drive Bay
- 1 x 2.5" Drive Bay
- Up to 8 x 120mm Fans / Up to 7 x 140mm Fans
- Includes 4 x 120mm ARGB Fans
- Up to 2 x 360mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 183mm
- GPU Clearance: Up to 430mm
- 1 Year Warranty
- Product Code: PCB-CH-LOOKOUT
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.


