Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The PCBuilder PROTECTOR Micro-ATX Gaming Chassis brings an understated, yet elegant matte finish to house your components safely. With a large front mesh panel and 4x included 120mm ARGB fans, whether during work or play, you can be sure your PC will stay cool during long sessions.
| Model | PCB-CH-PROTECTOR |
| Colour | Black |
| Lighting | ARGB |
| Materials | Steel, Tempered Glass, ABS |
| Dimensions | 385mm x 205mm x 425mm (approximately) |
| Form Factor | Mini Tower |
| Motherboard Support | Micro-ATX, Mini-ITX |
| Front I/O | 1 x USB 3.2 Gen1 Type-A |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 4 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm (3 x 120mm ARGB fans included) |
| Radiator Support | Front: 280mm / 240mm / 140mm / 120mm |
| Clearances | CPU Cooler: 160mm |
| Weight | 4.40 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
PCBuilder PROTECTOR RGB Tempered Glass Mini Tower Micro-ATX Case + 550w PSU — Black
- Not for Sale Separately
- Mini Tower Micro-ATX Form Factor with Included 550w PSU
- 1 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 2 x USB 2.0 Type-A Ports
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 4 x 2.5" Drive Bays
- 1 x 3.5" Drive Bays
- Up to 6 x 120mm Fans
- Includes 4 x 120mm ARGB Fans
- Supports up to 280mm Radiator
- Cooler Clearance: Up to 160mm
- GPU Clearance: Up to 330mm
- 1 Year Warranty
- Product Code: PCB-CH-PROTECTOR
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.


