Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The GeForce RTX 3080 delivers the ultra performance that gamers crave, powered by Ampere—NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture. It’s built with enhanced RT Cores and Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and superfast G6X memory for an amazing gaming experience. The all-new NVIDIA Ampere architecture features new 2nd generation Ray Tracing Cores and 3rd generation Tensor Cores with greater throughput. The NVIDIA Ampere streaming multiprocessors are the building blocks for the world’s fastest, most efficient GPU for gamers and creators. GeForce RTX 30 Series GPUs are powered by NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture, delivering the ultimate performance, ray-traced graphics, and AI acceleration for gamers and creators.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3080 |
| Core Clock | 1710 MHz |
| CUDA Cores | 8704 |
| Ray Tracing Cores | 68 |
| Tensor Cores | 272 |
| Streaming Multi-Processors | 68 |
| Memory Clock | 19000 MHz |
| Memory Size | 10 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 320 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 760 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | Yes |
| Card size | L=294 W=112 H=56 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 8 Pin*2 |
| Output | DisplayPort 1.4a *3 HDMI 2.1 *1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Drivers |
PNY GeForce RTX 3080 10GB XLR8 GAMING REVEL EPIC-X RGB TRIPLE FAN LHR Graphics Card, 10GB
- Product Code: VCG308010LTFXPPB
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





