Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Max-Q Workstation Edition is the ultimate workstation GPU for scalable computing. With 96GB of GDDR7 memory, tackle massive datasets, drive complex simulations, and run AI-enhanced applications with unparalleled performance and accuracy. Ideal for mission-critical applications, it delivers scalability, reliability, and innovation for data science, AI, and visualization.
| Graphics Processing | RTX Pro 6000 Blackwell |
| Core Clock | 1590 - 2617 MHz |
| CUDA Cores | 24064 |
| Ray Tracing Cores | 188 |
| Tensor Cores | 752 |
| Performance | RT Core Performance: 380 TFLOPS AI TOPS: 4000 AI TOPS Half Precision: 126.00 TFLOPS Single Precision: 126.00 TFLOPS Double Precision: 1968.00 GFLOPS |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 96 GB |
| Memory Type | GDDR7 ECC |
| Memory Bus | 512 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 1,792 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 267mm x 112mm, dual slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 1000W |
| Power Connectors | 1 x 16-pin 12VHPWR |
| Output | 4 x DisplayPort 2.1 |
| Multi-GPU Support | None |
| Accessories | Quick Start Guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
PNY RTX PRO 6000 BLACKWELL Max-Q WORKSTATION EDITION Graphics Card, 96GB
- NVIDIA RTX Pro 6000 Blackwell Graphics Processor
- Base Clock: 1590 MHz
- Boost Clock: Up to 2617 MHz
- CUDA Cores: 24,064 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 188 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 752 Tensor Cores
- NVENC Engines: 4x 9th Gen NVENC Video Engines
- NVDEC Engines: 4x 6th Gen NVDEC Video Engines
- Memory: 96GB GDDR7 with ECC
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- 4 x DisplayPort 2.1, Maximum 4 Displays
- 1 x PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: VCNRTXPRO6000BQ-PB
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.



