Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Palit GeForce RTX 3090 GamingPro delivers stunning visuals, incredibly fast frame rates, and AI acceleration for gaming and creative applications. Equipped with Triple A Die Casting Plate Kit and Advanced TurboFan 3.0, the model brings amazing thermal performance. Combining an iron-black and silver-grey design with ARGB, the card also allows customized lighting effects to suit gamers’ own style. The GeForce RTX 3090 is colossally powerful in every way, giving you a whole new tier of performance. It’s powered by Ampere—NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture—doubling down on ray tracing and AI performance with enhanced Ray Tracing (RT) Cores, Tensor Cores, and new streaming multiprocessors. Plus, it features a staggering 24 GB of G6X memory, all to deliver the ultimate gaming experience.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3090 |
| Core Clock | 1695 MHz |
| CUDA Cores | 10496 |
| Ray Tracing Cores | 82 |
| Tensor Cores | 328 |
| Streaming Multi-Processors | 82 |
| Memory Clock | 19500 MHz |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 936 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=294 W=112 H=60 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 2 x 8-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | 2-way NVIDIA NVLINK |
| Accessories | Driver disc |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Palit GeForce RTX 3090 GamingPro Graphics Card, 24GB
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: NED3090019SB-132BA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





