Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The CORSAIR VIRTUOSO RGB Wireless delivers a high-fidelity audio experience, all-day comfort from its premium memory foam earpads, and hyper-fast connectivity with SLIPSTREAM WIRELESS technology.
| Model | CA-9011224-NA |
| Driver Size | 50mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 40KHz |
| Headset Sensitivity | 109dB (+/- 3dB) |
| Headset Impedance | 32 Ohms @ 2.5KHz |
| Surround | Virtual 7.1 |
| Microphone Type | Omnidirectional, detachable |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Microphone Sensitivity | -40dB (+/- 3dB) |
| Microphone Impedance | 2.0k Ohms |
| Lighting | RGB |
| Connectivity | Wireless with USB dongle Up to 60ft range Up to 20 hours battery life |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair Virtuoso RGB Wireless High Fidelity Gaming 7.1 Surround Sound Headset, Pearl
- Product Code: CA-9011224-NA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





