Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
OFFICIALLY LICENSED BY POKÉMON:
TRIFORCE 40 MM DRIVERS
Razer patented 3-part driver design pushes out exceptional highs, mids and lows that doesn’t muddy, providing a more dynamic listening experience for deeper immersion.
RETRACTABLE HYPERCLEAR CARDIOID MIC
The improved pickup pattern in the microphone ensures more voice and less noise, while its retractable design allows for optimal positioning or protection when not in use.
7.1 SURROUND SOUND
With our advanced 7.1 surround sound, enjoy true-to-life acoustics that optimize the game’s sound design and hear everything as if you were right in the middle of it all.
COMFORTABLE MEMORY FOAM CUSHIONS
Features hybrid fabric and leatherette cushions with close-fitting earcups that provide superior sound isolation and comfort, even during long gaming sessions.
| Model | RZ04-05180300-R3M1 |
| Driver Size | 40mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 96dB SPL / mW @ 1KWz by HATS |
| Headset Impedance | 32k Ohms @ 1KHz |
| Surround | Virtual 7.1 Surround Sound |
| Microphone Type | Unidirectional noise cancelling, detachable |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Microphone Sensitivity | -42dB (+/- 3dB) |
| Microphone Impedance | Not Specified |
| Lighting | RGB |
| Connectivity | USB Type-C |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Razer KRAKEN V4 X POKEMON KANTO STARTERS Limited Edition Virtual 7.1 Surround Sound Multi-Platform Gaming Headset with RGB Lighting, Wired — Yellow
- Limited Edition Pokémon Kanto Starters Headset
- Wired RGB Gaming Headset
- Virtual 7.1 Surround Sound (Windows Only)
- USB Type-C Connectivity
- Colour: Pokémon Yellow
- Frequency Response: 20 - 20,000 Hz
- Sensitivity: 96dB SPL / mw @ 1KHz by HATS
- Unidirectional Noise-Canceling Detachable Microphone
- Microphone Frequency Response: 100 - 10,000 Hz
- Microphone Sensitivity: -42dB ± 3dB
- Multi-Platform Compatible
- Supports PC, Switch, PS4, PS5 & Mobile
- 2 Year Warranty
- Product Code: RZ04-05180300-R3M1
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






