Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Unleash true console immersion with the Razer Kaira Pro for PlayStation-a wireless PS5 headset with haptics powered by Razer HyperSense. With the ability to feel what you hear and advanced connectivity to get you back in action seamlessly, you’ll have no trouble losing yourself in your game. Unlike traditional haptic drivers found in devices over the past decade, Razer HyperSense is a form of dynamic, intelligent haptics that deliver natural, lifelike vibrations while also providing accurate positional information in games. Thanks to advanced, real-time processing of sound signals, Razer HyperSense works with any media including games, music, and movies. With titanium-coated diaphragms for added clarity, these drivers can tune highs, mids, and lows separately—producing rich, full-range sound for deeper gaming immersion. With greater noise rejection from the sides and back as compared to cardioid mics, it offers better voice isolation that’s supported by mic monitoring and game/chat balance for optimal audio levels. While using the Kaira Pro with the included USB-C dongle, calls from a connected Bluetooth device will automatically come through the headset so you can conveniently take the call then switch back to the game audio without ever removing the Kaira Pro. Do Not Disturb Mode can be toggled on in the Razer Audio app if you want to block incoming calls from coming through, while a dedicated button on the headset allows you to manually switch between HyperSpeed Wireless and Bluetooth audio sources. Toggle Gaming Mode via the Razer Audio app or through buttons on the headset to reduce latency for smoother mobile gameplay when connected to Bluetooth devices. Utilize the Quick Connect feature to easily switch between previously paired devices with just one tap in the app. Maximize your Kaira Pro with the Razer Audio app. Check battery status, customize the EQ, toggle Do Not Disturb, and more with continuous improvements via over-the-air firmware updates.
| Model | RZ04-04030100-R3M1 |
| Driver Size | 50mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 108dB (+/- 3dB) |
| Headset Impedance | 32 Ohms @ 1KHz |
| Surround | Stereo |
| Microphone Type | Unidirectional, bendable |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Microphone Sensitivity | -54dB (+/- 3dB) |
| Microphone Impedance | Not Specified |
| Lighting | RGB |
| Connectivity | Wireless via Type-C dongle / Bluetooth Up to 10m range Up to 30 hours battery life without Chroma Lighting / Haptics Up to 11 hours batter life with Chroma Lighting / Haptics |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Razer Kaira Pro Stereo RGB Gaming Headset for PlayStation with Haptics, Dual Wireless — White
- Product Code: RZ04-04030100-R3M1
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




