Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
H3 Hybrid Wired Digital Gaming Headset
The EPOS H3 Hybrid gaming headset provides optimized-for-console dual connection with simultaneous wired audio mixing. This intuitive, smart, and long-wearing headset and fits ergonomically for ease of use. Bluetooth and wired connectivity, and a detachable lift-to-mute boom arm microphone delivers crisp intelligible game chat.
Multi-Connectivity For Endless Enjoyment
Shift between wired gaming and life on the go with the closed acoustic H3 Hybrid headset. Its USB, console cable, and Bluetooth® connections deliver unparalleled versatility, and its game-changing audio can be fine-tuned using EPOS Gaming Suite for PC.
Whatever Your Game. There's an H3 for You
Experience the Power of Audio with proprietary EPOS Audio Technology. Hear precise audio cues in real time that gives you the advantage of instant reaction. Play with sound that takes you deep into the soundscape of your game and brings your game world to life.
Luxury Listening for Total Confort
Ergonomic, exchangeable ear pads are EPOS standard for that luxury feel with a 2-Axis hinge for optimal fitting to take audio to very edge of intuitive, smart and crazy comfort.
Keep Control of the Conversation
Don’t lose the beat! Whether it’s boom on or off, no worries. Our dual microphone provides matchless voice quality for flawless chat and in-game performance.
Dual Connectivity Audio Mixing Means Total Freedom
Frag meets friend with our seamless interface for focused sessions and casual chats or streams. switch effortlessly between your frags and your friends. Our smart button technology makes continuous EPOS Engineered Audio for versatile performance technology.
EPOS BrainAdapt Technology
Technology designed to support the way the brain processes sound to reduce the cognitive load enabling better communication, faster reaction time, and better in-game decision-making.
Mix it Up with Simultaneous Bluetooth Audio
Chat now, grind later: a thing of the past. No science, just EPOS Audio Technology as standard. Optimized dual connection design for console gameplay and beyond? Why not? Simultaneous wired audio mixing when you’re mid-game and need to get the details means robust versatility. No more finding that sweet spot - it’s perfectly digital and goes with you, wherever you are.
| Model | 1000890 |
| Driver Size | 40mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 116 dB SPL @ 1 kHz, 1V RMS |
| Headset Impedance | Not Specified |
| Surround | Virtual 7.1 Surround Sound |
| Microphone Type | Bi-directional, detachable |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 7.5KHz |
| Microphone Sensitivity | Boom Microphone: -20dB FS / Pa @ 1 kHz Built-In Microphone: -22 dB FS / Pa @ 1 kHz |
| Microphone Impedance | Not Specified |
| Lighting | None |
| Connectivity | USB Type-A 4-Pole 3.5mm Bluetooth Up to 37 hours battery life with Bluetooth Up to 24 hours battery life with 3.5mm jack Up to 19 hours battery life with 3.5mm jack + Bluetooth Up to 49 ft. range |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Sennheiser EPOS H3 HYBRID Virtual 7.1 Surround Sound Multi-Platform Gaming Headset, 3.5mm / USB / Wireless — White
- 7.1 Virtual Surround Sound Gaming Headset
- Wired and Bluetooth Connectivity
- Frequency Response: 20 - 20,000 Hz
- Battery Life: Up to 37 Hours
- Colour: White
- EPOS BrainAdapt Technology
- Multi-Platform Compatible
- 2 Year Warranty
- Product Code: 1000891
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




