Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
EPOS H6PRO Closed Acoustic Gaming Headset
The H6PRO Closed Acoustic Gaming Headset dampens ambient noise so you can enjoy every detail of your in-game soundscapes. Its powerful, controlled, high-fidelity audio delivers make-or-break audio cues to maximize performance and enjoyment. Alongside a detachable, magnetic lift-to-mute mic positioned for optimal voice pick-up, H6PRO is packed with comfort features for long-wear gaming: its lightweight build, padded headband, adjustable ear cups, and memory foam ear pads are designed for hours of intense gaming sessions.
Powerful, Distraction-Free Audio
Tap into exceptionally detailed audio with the H6PRO, a closed acoustic gaming headset that seals out ambient noise. Its detachable boom microphone is positioned for optimal voice pickup, alongside comfort features like a cushioned headband, memory foam ear pads, and adjustable ear cups for long-wear gaming.
Nonstop Comfort for Long-Wear Gaming
Extended gaming sessions call for exceptional comfort, and the closed acoustic version of H6PRO pulls out all the stops: a lightweight build, a redesigned headband with improved padding, hinged ear cups, and memory foam ear pads.
Noise-Dampening Closed Acoustic Design
Ambient noise is no match for the H6PRO. This headset’s closed-back ear cups keep environmental distractions out, so you can sharpen your competitive edge by focusing on every audio detail.
Detachable Lift-to-Mute Microphone
Raise the H6PRO’s microphone to instantly take yourself off the air. This headset’s magnetic boom arm – positioned for optimal voice pickup – can easily be removed and replaced with a sleek cover plate if you’re using an external microphone.
Compatible with All Major Platforms
Inside the H6PRO box, you’ll find exchangeable cables for PC, Mac, PS4, PS5, Xbox Series X|S, Xbox One and Nintendo Switch. You can also pair this headset with a variety of EPOS sound cards to further enhance your gaming audio.
| Model | 1000968 |
| Driver Size | 42mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 117 dB SPL @ 1 kHz, 1V RMS |
| Headset Impedance | 28Ω |
| Surround | Stereo |
| Microphone Type | Bi-directional, detachable |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Microphone Sensitivity | -35dB FS / Pa @ 1 kHz |
| Microphone Impedance | Not Specified |
| Lighting | None |
| Connectivity | 2 x 3-Pole 3.5mm 1 x 4-Pole 3.5mm |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Sennheiser EPOS H6PRO CLOSED Stereo Multi-Platform Gaming Headset, 3.5mm — Racing Green
- Stereo Gaming Headset
- Over-Ear Closed Cup Design
- Frequency Response: 20 - 20,000 Hz
- Impedance: 28Ω
- Colour: Racing Green
- EPOS BrainAdapt Technology
- Multi-Platform Compatible
- 2 Year Warranty
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: 1000968
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




